Mutfak dolap tasarımı nasıl olmalıdır?

Mutfak tasarımı yaparken en önemli hususlardan bir tanesi elbetteki mutfak dolaplarıdır. Mutfak denildiğinde ilk akla gelen mutfak dolaplarıdır. Mutfak dolapları ne kadar ön planda ve kendini gösteren tasarımlar olursa mutfağınız o kadar iç açıcı ve ferah olur.

Mutfak tasarımında dolap seçerken dikkat edeceğimiz bazı hususlar vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir.

Öncelikle mutfağınızın tarzına; yani zevkinize göre klasikmi yoksa modern mi olacağına karar vermelisiniz. Buna karar verirken evinizin tarzından ilham alabilirsiniz. Eğer açık bir amerikan tarzında mutfağınız olacaksa salonunuzdaki eşya ve mobilyalarınızla uyum sağlayabilirsiniz. Örneğin klasik ağırlıkta bir açık salonunuz varsa o halde mutfakta klasik ağırlığa önem vermeniz daha estetik ve ihtişamlı olacaktır. Yada tam tersi spor ve modern bir açık salonunuz yada tersi bir durum var ise modern bir mutfak dolabı tasarımı tercih edebilirsiniz. Fakat tam tersi bi durumla karşı karşıyayasanız mobilya tarzınıza bağlı kalmak istemiyorsanız modern klasik mutfak modelleride yapılabilmektedir. Eğerki böyle düşünceniz varsa bu şekilde bir tercih sizin için iyi olacaktır.

klasik mutfak

Mutfağınızın tarzını belirledikten sonra mutfakta kullanılacak kapak malzemeside ortaya çıkmış olacaktır. Dolap malzemeleri hakkındaki ayrıntılı içeriğe ‘dolap kapak malzemeleri nelerdir?‘ yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Dolap malzemeleri belirlendikten sonra bir diğer önemli husus ise kuşkusuz mutfak tezgahıdır. Burada önemli olan mutfak kullanım alışkanlıklarınızdır . Örneğin tezgahı üzerindeki çalışma biçiminizdir. Eğerki fiyat olarak uyugun olsun, dikkatli titiz bir kullanım sağlarım, üzerinde kesme doğrama yapmam sıcak mutfak eşyeları gibi malzemelerle üzerine direk temasta bulunmam derseniz laminant tezgahlar ve mermerit tezgahlar hem bütce dostu hemde işinizi görecek tezgahlardır. Fakat biraz daha işlevsel, görsel ve daha kullanışlı şık malzemeler arıyorsanız o halde mermer, granit, koryan (corian) yada kuvars taşlarına yönelebilrsiniz. Bu malzemelerin aralarındaki farklarına ve kullanımlarına mutfak tezgah çeşitleri ve özellikleri yazımızdan daha detaylı olarak ulaşabilrisiniz.

Tezgah belirleme işleminizide bitirdiyseniz sırada evyeniz var. Evye için yine ekonomik olarak uygun tek göz metal evyeler bulabileceğinizin yanı sıra şık kullanışlı ve estetik granit tozundan imal edilen evyelerde bulabilirsiniz. Genel olarak bakacak olursak tezgahta mermerit tercih ederseniz evyesi kendinden evyeli olacaktır, granit ve diğer seçeneklerde ise evye olarak bir seçenek belirlemeniz gerekmektedir.

evye modelleri

Mutfak dolabı ve tezgahınıza karar verdiyseniz sıra tezgah arasına geldi. Tezgah arası için kullanılacak malzemeler de arafayans, cam mozaik ve son günlerde tercihler arasında yerini alan aracamlar olarak belirli seçeneklerle karşımıza çıkmaktadır. Buradaki önemli husus yine kullanım alışkanlıklarınız ve görsel olarak tarzınız olacaktır. Son günlerde yapılmaya başlanan tezgah arası camlar oldukşa şık ve kullanışlı seçenekler sunmaktadır.

Sıradaki seçeceğimiz ürünümüz ise evye bataryamız olacaktır. Bu konuda seçenek olarak model farkları dışında sprelli hortumlu evye bataryaları da bulunmaktadır. Bunlar sayesinde tezgah üstünüzü rahatlıkla yıkayabiliyor ve ulaşabildiği yere kadar kullanım sağlayabiliyorsunuz. Yada estetik ve şık bir görünümde olan tezgah üstü evye bataryaları karşınıza çıkmakta. Burada dikkat etmeniz gereken biraz yüksek bataryalar tercih etmeniz bulaşık yıkarken rahat kullanmanızı sağlayacaktır..

Bütün bunları seçtikten sonra mutfak tasarımınız oluşmuş olacaktır. Dikkat edilecek önemli husus burada seçim yaparken diğer seçtiğiniz ürünleride göz önünde bulundurarak bi tercih yapmanız bütünlük açısından sizin faydanıza olacaktır.
Diğer mutfak tasarımı fikirleri yazılarımızada göz atarak mutfak tasarımları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Yardıma ihtiyacınız varsa da yazımızın altından çekinmeden yazabilirsiniz.

You may also like...