Oda kapısı çeşitleri ve özellikleri

Oda kapıları iç mekan tasarımlarının olmazsa olmazı olan şık tasarımlarla donatıldığında evi tamamıyla baştan yaratan bir ev dekorasyon ürünüdür. Oda kapısı seçenekleri olarak önümüze bi çok model ve çeşit çıkmaktadır.

Oda kapısı çeşitleri kullanım alanları ve tarzınıza bağlı olarak değişiklikler göstermekte ve bir çok renk ve modelde üretilebilmektedir.

İç mekan kapıları nelerdir? Oda kapısı çeşitleri ve özellikleri için iç mekan kapılarını özellik ve yapı olarak açıklamaya geçecek olursak maddeler halinde sıralayabiliriz. Ve bu sayede eviniz için oda kapısı seçiminde hangisine karar vermeniz gerektiği konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

lake kapı nedir ve özellikleri
Lake kapı modeli

Lake kapılar

Lake kapılar mdf üzerine boya işlemi ve cila yapılarak oluşturulan kapılardır. Kullanım alanı ve mobilyalarınıza göre mat yada parlak şekilde boyası yapılabilmektedir.

Lake kapı yüzeyine şekil ve model verilebilmektedir ve camlı yada camsız modeller çıkartılabilmektedir. Lake kapılar evinizin her odasında; mutfak, yatak odası ve hatta banyo wcnizde dahi kullanma imkanı sağlayabilmektedir. Kapı yüzey malzemeleri genel olarak 6 mm mdfden oluşmaktadır. Ve buda lake kapılara dayanıklılık katmaktadır.

Ahşap kaplama kapılar

Ahşap kaplama kapılar adındanda anlaşılacağı gibi mdf üzerine ahşap kaplamalar yapıştırılıp preslenerek oluşturulan kapılardır. Ve kaplama işleminden sonra cila yapılarak parlaklık verilmektedir.

Ahşap kaplamalı kapılar evinizin her odasında kullanılabilmektedir. Ahşap kapılar evinizde doğal bir görüntü sağlamanıza yardımcı olacak kapılardır. Bu kapı modellerinde bir çok doğal ahşap kaplama kapı seçeneği bulunmaktadır, bunun için kataloglardan kaplama çeşitlerini seçebilme imkanınız bulunmaktadır. Ve dilediğiniz kaplamaya göre ahşap kaplamalı kapı imal ettirme imkanınız bulunmaktadır.

Lake + ahşap kaplamalı kapılar

Lake + ahşap kaplamalı kapı anlayacağınız gibi lake ve ahşap kaplama karışımı kapılardır. Bu kapılarda dilediğiniz kısmı ahşap kaplama diğer kısmınıysa lake boya şeklinde imal ettirme şansınız bulunmaktadır.

Yada dilerseniz odasınızın iç kısmı için kaplamalı bir yüz olup, kapının dış kısmı içinse lake boyalı bir model seçeneğide yapılabilmektedir. Bu sayede antreden kapılarınız lake model olarak görünürken odanızın içersinden ahşap kaplamalı doğal bir görüntüye sahip olmuş olacaksınızdır. Veya lake artı kaplama kapınız için; kapı pervazlarınızı ve kapı kasasını kaplama, kapı kanadınıysa lake boya şeklinde tasarlayabilirsiniz.

camlı amerikan kapı mdoeli
Camlı amerikan kapı

Amerikan kapılar

Sık sık adını duyduğumuz kapılardan biri olan amerikan kapılar ekonomik kapılar arasında yer almaktadır. Fiyatına göre görüntüsü tatmin edici ve şıktır. Fakat kullanış açısından dikkat gerektirmektedir. Çünkü yüzey malzemeleri lake kapılara göre biraz daha incedir ( genel olarak 3-4mm )

amerikan kapı modelleri
Amerikan kapı modeli

Amerikan kapı modelleri belirli mdf paneli modellerinden oluşmaktadır. Firmaların amerikan kapı modeli kataloglarından seçeceğiniz modele göre imalatı yapılabilmetedir. Ve isterseniz seçtiğiniz modellerde cam yeri açılabilmekte ve camlı model amerikan kapılar yapılabilmektedir. Yüzeyleri genel olarak dokulu modellerden oluşmaktadır. Ve bu yüzden mat lake boya amerikan kapılarda daha şık durmaktadır.

Pvc kapılar

Pvc kapılar plastik kaplamalı kapılar olarakta bilinmektedir. Pvc kapılar genel olarak banyo wclerde kullanım alanı olarak bilinsede pvc kapılar iç mekan tasarımlarında odalarda da kullanılmaktadır. Pvc kaplamalı kapılarda da firmaların belirlediği renk ve model seçenekleri bulunmaktadır. Yüzeyleri pvc kaplama olduğu için lake kapılar gibi bir boyama işlemi yoktur. Kendinden renkli ve desenlidir.

You may also like...