Country mutfak nedir ve özellikleri

Bugünkü yazımızda mutfaklarınız için country mutfak hakkında bilgiler verecek ve country mutfak özellikleri hakkında paylaşımda bulunacağız. Country tarzı mutfak dediğimizde ilk akla gelen klasik tarz mutfaklar olmaktadır.

Country mutfak nedir diye soracak olursanız country sözcüğünün anlamı kırsal, yerel olarak çevrilmektedir. Adından da anlaşılacağı gibi conrty tarzı dekorasyonlar kırsal yerleri çağrıştırmakta ve mutfağınızda kırsal bi ortamdaymışcasına huzur dolu otantik bir hava vermektedir.

Counrty mutfak dekorasyonu genel olarak halk arasında kantri mutfak olarak da telaffuz edilmektedir. Bu tür mutfakların tarz, yapı ve özelliklerine gelecek olursak aşağıda başlıklar halinde sıralanmış bir şekilde görebilirsiniz.

Hangi renkler tercih edilir?

Öncelikle, country mutfak modelleri tasarım ve görselliğiyle ön plana çıkan klasik mutfak modelleridir dememde fayda var. Bu tarz mutfaklarda renk olarak beyaz, bej ve açık gri tonları genel olarak kullanılmaktadır. Tanımında da belirtildiği gibi kırsal bir hava verdiği için açık yeşil, turkuaz ve açık mavi tonlarıda country mutfak renkleri olarak kullanılabilmektedir.

Renk seçimi yaparken burada belirlenecek olan renk mutfağınızdaki oluşacak ortamı simgelemektedir. Yani seçeceğiniz renge göre mutfağınız biçim alacaktır. Burada bu stildeki bir mutfak için renk seçiminde dikkat edilmesi gereken şey zevkleriniz ve o ortamı sokmak istediğiniz hava olacaktır.

Country dekorasyonu nasıl olmalıdır?

Bu tarzla oluşturulan mutfaklar için ilk sorulardan biri country mutfak stili nasıl olmalıdır şeklinde olacaktır. Bunun için counrty mutfak özellikleri konusunda bir sıralama yapacak olursak bu stil hakkında zaten nasıl olması gerektiği de ortaya çıkmış olacaktır ve görüntüsü hakkında da bilgi sahibi olmuş olacaksınızdır. Öyleyse bu tarz mutfak dekorasyonu hakkında özellikleri sırasıyla açıklamaya geçelim.

Country mutfak özellikleri nelerdir?

Country stiliyle oluşturulan mutfaklar genel olarak çerçeveli kapak ya da göbekli kapak olarak tabir edilen kapak görüntülerinden oluşmaktadır. Görüntü ve ortama kattıkları hava açısından ve bu tarzda olmalarından dolayı bu stile klasiği çağrıştıran yapıdalardır diyebiliriz.

country mutfak nedir
country mutfak

Country tarzı mutfakları klasik ve porselen kulplarla tamamlayarak mutfağınıza dahada otantik bir hava katabilirsiniz. Country stili mutfaklarda bu şekilde kullanılan kulplar sayesinde klasik tonlarını tamamıyla yakalamış olacak ve nostaljik bir hava elde etmiş olacaksınız.

Bu tarz mutfaklarda rustik objeler ve aksesuarlarla mutfağınızı adeta geçmişe götürerek klasik bir havaya sokabilirsiniz. Bu sayede countrynin tarzını tamamıyla ortaya koymuş olacaksınız. Ve rustik esintilerle donatılmış bir mutfağa sahip olacaksınızdır.

Country mutfaklar renk olarak yazımızın başında da belirttiğimiz gibi beyaz ve gri tonlarda olmaktadır fakat kelime anlamından da anlaşıldığı gibi kırsalı ifade etmelerinden dolayı açık mavi, turkuaz ve açık yeşil tonlarında da ortama ferahlık veren renkler sunmaktadır.

Cuntry mutfak kapakları mdf olmakta ve lake boya işlemiyle boyanmaktadır. Country mutfak modelleri genelde klasiği çağrıştırmasından dolayı mat renklerde boyanmaktadır.

Görsellik ve yapı olarak kırsal mutfak da diyebileceğimiz bu mutfak modelleri sizi geçmişe götürecek olan klasik mutfak stilleridir. Bu tarzlarda dekore edilmiş mutfaklar için bu özellikleri okuduktan sonra kantri mutfak modellerini tercih etmelimiyim ve malzeme yapısı nasıldır, kullanışlı mıdır sorularına cevabınızı kendi tarzınıza göre vermiş olmalısınızdır.

Kantri mutfak dekorasyonunda tezgah seçimi

Evinizde bu tarzda bir mutfak dekorasyonu yaparken önemli olan noktalardan biride tezgah seçimi olacaktır.

Mutfağınızda country tarzlarda bir seçim yaptığınızda tezgah seçimi yaparken parlak renklerden kaçınmanız iyi olacaktır. Mat renklerdeki tezgah seçimleriniz contry stile cazibe katacaktır. Dolap kapak renklerimizde mat kapaklardan oluşacağı için uyum açısından da bi ahenk oluşmuş olacaktır.

country mutfak için tezgah seçimi

Country mutfak modelleri için tezgah seçiminde en yaygın olarak ahşap tezgahlar gelmektedir. Ahşap tezgahlar, country kapaklar ve tezgahınızın bi uyum içersinde olmasına fazlasıyla yetecektir . Country mutfaklarda ahşap tezgahlar seçerseniz fazlasıyla country tarzını yakalamış olacaksınızdır.

Ahşap tezgahlar kullanımda dikkat ve özen gerektiren tezgahlar olduğu için kullanış açısından size göre değilse yada ahşap tezgah kullanmak istemiyorsanız, mermer ve son yıllarda sıklıkla tezgah olarak kullanılan kuvars tezgahlara da göz atabilirsiniz. Bu tarz tezgahlarda country stiline uyum sağlayacaktır.

Country tarzına uygun masa seçimi

Mutfak tarzımızı belirlediysek ve tezgahımızıda seçip mutfağımızı country havasında tamamladıysak son işlem olarak sıra geldi bu tarza uygun yemek masası seçmeye.

country mutfak için nasıl bir masa seçilmeli
Country mutfak için masa örneği

Burada yine tercihinizi klasik tarzlarda yapmanız mutfağınızda uyum için iyi olacaktır. Country modelde bir dekorasyon için ahşap eskitme desenli tablası olan bir masa tercihiniz mutfağınızda tamamıyla geçmişin sıcaklığını hissedeceğiniz kırsal bir ortamın ferahlığını andıran country yelleri estirecektir. Ve yine country ile yapılmış mutfaklarda masanızı klasik ayaklı, mat lake boyalı bir model tercihi yaparak country havasını sürdürebilrisiniz.

Country mutfak için perde seçimi nasıl olmalıdır?

Country havasında oluşturduğunuz mutfağınız hazırsa en son seçimlerden biri olan perde seçimine geldi sıra.

country mutfak için nasıl perde seçilir
Country mutfak için perde seçimi

Mutfağınızda klasik havası eserken sıra perdenizi seçmeye geldiyse country dekorasyonu ile yapılmış mutfağınız için perde tercihinizi ince tül perdelerden yana kullanarak gün ışığını mutfağınıza alıp gün ışığıyla dolapların ahengine şahit olabilirsiniz. Kalın perde seçeneği içinse rustik perde seçimleri yaparak mutfağınızda o geçmiş zamanın nostaljik ruhunu yaşatabilirsiniz.

You may also like...