Dolap kapak malzemeleri nelerdir?

Dolap kapak malzemeleri:
Şuanda piyasada dolap malzemesi olarak bir çok seçenek bulunmaktadır. Genel itibariyle ana malzeme mdf’den oluşmuktadır. Bunlar hazır pvc yüzey malzemeler (hazır malzmelerde kendi içersinde bir çok firmanın kendi ürettiği isimleriyle ayrılmakta) ve lake boyalı malzemelerdir. Buradaki ortak nokta iki malzemeninde mdf den imal edilmesi. Tek fark lake boyanın yüzeyinde boya işlemi varken diğerlerinde pvc malzeme ile kaplanmış olmalıdır. Bu malzemeler kullanım yerleri ve tarzlarınıza göre değerlendirilecek olursa her iki malzemede kullanışlı ve görseldir.

Lake malzeme:

Ham mdfnin istenilen ebatlarda kesilerek ve zımparalanarak istenilen renklerde boyanılmasıyla elde edilen kapaklardır. Lake ile yapılan mutfaklarda kapaklar üzerine işleme yapma olanağınız bulunmaktadır. Yani istediğiniz desen ve şekil verilerek kapakta modeller oluşturabilirsiniz. Genel olarak country tarzı mutfaklarda lake kapaklar tercih edilmektedir.

lake kapak

Hazır malzemeler:

Hazır malzemelerde ise en çok duyulanlar ve kullanılanlar arasında mebran, high gloss ve akrilik pvc kaplama yer almaktadır. Kısaca özetleyecek olursak hazır malzemeler genel olarak mdf üzerine pres yöntemiyle pvc kaplama malzemesi yapıştırılan kapaklardan oluşmaktadır. Ve bunlarda kendi aralarında görsellik, kullanış ve dayınıklılık bakımından birbirinden ayrılmaktadır.

highgloss mutfak

Peki hangi kapak malzemesini seçeceğinize gelirsek;
Bunlar hakkında daha detaylı bilgi ve aralarındaki farka mebran, high gloss ve akrilik kapak arasındaki farklar yazımızdan ulaşabilirsiniz.

You may also like...