Mebran, high gloss ve akrilik kapak arasındaki farklar?

Pvc kaplamalı kapak denildiğinde seçenek olarak en çok karşımıza çıkanlar mebran, high gloss ve akrilik pvc kaplamalı malzemelerdir. Mutfak dolabı yapım aşamasına gelip sırada kapak malzemesi seçmeniz kaldıysa bu yazımız sayesinde seçiminizi yapmanız biraz daha kolaylaşacaktır. Şimdi bu malzemelerin arasındaki farklara gelecek olursak:

Mebran kapak;

MMebran kapaklarda yüzeye pvc preslenerek yapıştırılmaktadır. Mebran kapaklarda pvc yüzey ve kenarları saracak şekilde preslenmektedir. Yani karşıdan kapağa baktıldığında kaplaması köşelerle bir bütün olarak görülmektedir. Ve kapağın köşelerinde oval bi görüntü vardır. Renk ve desen seçeneği olarak oldukca zengin bi kapak modelidir.

High gloss kapak;

HHigh glossdada da aynı şekilde pvc preslenmiştir, fakat bu malzemede sadece yüzeye pvc uygulanmaktadır. Kenarlarına ayrıyetten kenar bantları yapılmaktadır. Bu malzemede kenar bantları olarak oldukça şık bantlar kullanılmaktadır. Bu kenar bantları kapak yüzeyiyle aynı renk olabildiği gibi ayrıyetten çift renkli kenar bantlarıda kullanılabilmektedir. Tavsiyem çift renkli kenar bandı kullandırmanız kapaklarınızı daha şık ve estetik gösterecektir. Örneğin beyaz bir dolap kapağına çift renk kenar bandı renk olarak beyaz ve gümüş gri kenar bandı çok şık gösterecektir. yada mürdüm bir kapak düşünelim buna gümüş gri ve mürdüm çift renkli kenar bandı çok şık bir hava katacaktır. Highglosslar parlak pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Renk ve desen çeşitleri mevcuttur. Temizliği kolaydır.

çift renk kenar bandı

Akrilik (acrylic) kapak;

Akrilikde highglossda olduğu gibi yüzeye pvc kaplı olmakta ve kenarlara ayriyetten kenar bantları uygulanmaktadır. Yine tavsiyem çift renkli kenar bantları kullanmanız olacaktır. Bu kapağa zengin bi hava katacaktır. Akriliğin highglosstan farkı ise yüzeye kaplanan pvc malzemenin biraz daha kalın olması. Buda akriliği highglosa göre bi üst seviye daha dayanıklı yapmaktadır. Akriliğin çizilmeye dayanıklı çeşidide bulunmaktadır. Akrilik parlak ve pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Parlak bi yüzeye sahip olmanın tek eksisi el izini parlak yüzeyinden dolayı belli etmesidir . Fakat temizliği kolaydır nemli bir bezle kolaylıkla temizlenebilir.

Bu üç malzemenin detaylı olarak özelliklerini sizinle paylaştık. Şaunda hangisini kullanacağınız konusunda kafanızda bir fikir oluşmuş olmalıdır. Yine de takıldığınız bi konu olursa alt kısımdan bize yazabilirsiniz. Mebran, highgloss ve akrilik kapak kullanım alanları nerelerdir yazımızdan bu malzemelerin kullanım alanlarına göz atabilrisiniz.

You may also like...