Stor ve zebra perde nasıl yıkanır

Stor perde kuşkusuz evimizi en şık gösteren görsellerden bir tanesidir. Şıklıktan ziyade apre kaplamasından dolayı kolay kir tutmaması ve temizliği kolay olduğu içinde ayrı bir tercih sebebidir. Peki kullanımlardan dolayı ilerde temizlenmek istenildiğinde stor perde nasıl yıkanır? Bu yazımızda bu konuyu ele alacağız.

Stor perde ve zebra perde aynı özelliklerde apre kaplama olduğu ve benzer oldukları için yıkamalarıda aynı şekilde olacaktır. Stor perde ve zebra perdenin neler olduğuna stor perde nasıldır ve zebra perde nasıldır yazılarımızdan daha detaylı gözatabilirsiniz. Stor yada zebra perdeyi yıkamak istediğimizde nelere dikkat etmemiz gerekenlerden bahsedelim. En önemlisi stor ve zebra perdeler apre kaplama yapılmış olmasından dolayı kaygan ve parlaktır fakat her hangibir kırışmada ve üzerindeki çizilmede ve sert bir yere temasında apre kaplama zarar görecek ve kırışacak bundan dolayı üzerinde geçmeyen izler oluşacaktır. En önemli husus hassas bir şekilde davranmak olakcaktır.

stor perde nasıl temizlenir

Stor ve zebra perde yıkamak için nasıl sökülür ve takılır :

Stor ve zebra perdelerin mekanizmaları benzer olduğu için söküm ve montajlarıda aynı olacaktır. Perdelerinizi tavana montaj yerinden tamamen sökmenize gerek yoktur. Makara mekanizmasını yandan tırnaklarından çıkartarak makarasıyla birlikte sökebilirsiniz ve yıkama işleminiz bittikten sonra tekrar yerine tırnaklarına geçirerek takabilirsiniz. Stor perde nasıl yıkanır sorusuna gelecek olursak. Aşağıda belirteceğimiz hususları dikkatli bir şekilde yaparak stor perde ve zebra perde temizliğinizi yapabilirsiniz.

Stor perde nasıl yıkanır?

  • Stor yada zebra perdenizi yıkamaya karar verdiğinizde ilk yapmanız gereken perdenizi tamamıyla makaraya toplamaktır. Bu sayede kırıştırmadan sorunsuz bir şekilde söküp yıkamaya hazır hale getirmiş olacaksınızdır. Kapalı vaziyette olan perdelerinizi dikkatli bir şekilde makarasıyla birlikte tırnaklarından sökmelisiniz.
  • Makaraya sarılmış şekildeki perdenizi balkon yada geniş banyonuzda yıkayabilirsiniz. Yıkama yapılacak zeminin temiz ve düz bir zemin olması gerekmektedir. Bu konuda dikkat edin zemindeki yabancı cisimler yada zemindeki bozukluklar perdenizde iz yapabilir.
  • Yıkama yapılacak yeride hazırladıysanız sıra perdenizi sermeye geldi. Makarada sarılmış olan stor perdenizi zemine koyun ve kırıştırmadan dikkatli bir şekilde açarak serin.
  • Perdenizi yıkamak için beyaz kalıp sabun rendeleyebilirsiniz yada cildi tahriş etmeyen el sabunu kullanabilirsiniz . Kesinlikle yoğun kimyasal içeren temizleyiciler kullanmamalısınız. Bunlar perdenizdeki apre kaplamaya zarar vereceği için perdenizde izlere yol açacaktır. Kullanılacak sabun olarak cilde zarar vermeyen olması önemlidir.
  • Perdenizi yıkamak için yumuşak sünger veya apre kaplamaya zarar vermeyecek şekilde tüyleri çok yumuşak olan bir fırça kullanabilirsiniz. Sert fırça veya sünger perdenizin apre kaplamasına zarar vereceği için üzerinde izler bırakacaktır. Silme işleminizi yumuşak bir şekilde apre kaplamaya zarar vermeden dikkatli bir şekilde yapmalısınız. Perdenin kenar kısımlarını temizlerken biraz daha dikkat edin orası hassas yerleridir. Ön kısmını bitirdiğinizde perdenizi toplayarak ters çevirip açın ve aynı şekilde arkasınıda silin. Zaten stor ve zebra perdelerdeki apre kaplamanın özelliğinden dolayı perdeniz çokda kirli olmayacaktır.
  • Stor yada zebra perdenizi yıkarken üzerine hortumla yoğun bi şekilde tazikli su tutmayın. Bu iz yapmanıza neden olacaktır. Yıkama işleminde nazik davranmalısınız. Silme işlemiyle zaten perdenizdeki kirler temizlenmiş olacaktır. Durulamanızıda apreye zarar vermeden suyla yapabilirsiniz. Yoğun bir sabun kullanmayın bu şekilde durulamanızı kolay bir şekilde yaparsınız.
  • En son olarak durulamınızdan sonra suyu çeken bir bezle kurulama yapabilirisiniz. Sonrasında perdenizi makarasına sararak yerine taktıktan sonra açarak yerinde kurumaya bırakabilirsiniz.

Bu şekilde stor yada zebra perdelerinizi evinizde rahat bir şekilde yıkayabilirsiniz.